ORSZAK TRZECH KRÓLI: Zaproszenie do udziału w I Rumskim Orszaku

wpis w: Orszak Trzech Króli | Comments

Święto Objawienia Pańskiego (Epifanii), znane w Polsce pod nazwą Święta Trzech Króli, jest najstarszym świętem chrześcijańskim odnoszącym się do narodzin Jezusa Chrystusa. Obchodzone było nawet wcześniej niż święto Bożego Narodzenia. Znaczenie tego święta dla Polaków potwierdza wielowiekowa tradycja. Niestety, w roku 1960, na fali szalejącej ateizacji, zniesiono je jako dzień wolny od pracy.
Wolna Polska po 1989 roku, bardzo niemrawo upominała się o przywrócenie święta, jednak środowisko katolickie, skupione wokół prezydenta Łodzi, Jerzego Kropiwnickiego, nie dawało za wygraną. Wreszcie po licznych manifestacjach, petycjach podpisywanych przez setki tysięcy katolików, Sejm w 2010 roku przywrócił rangę Święta jako dnia wolnego od pracy.
Obecnie Święto Trzech Króli, jako dzień wolny od pracy obchodzone jest w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, m.in. Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, Szwecji i Finlandii.
W zamyśle orędowników świętowania, ten dzień ma się stać ogólnochrześcijańskim, radosnym celebrowaniem w formie kolędowania, inscenizacji zdarzeń biblijnych czy też wesołych orszaków. Do takiego świętowania zapraszamy i w Rumi.

W imieniu organizatorów
Mirosław Słowikowski
3króli

Program: 6 stycznia 2014

12.30 – msza święta – kościół NMP WW
13.30 – rusza orszak spod Sanktuarium NMP WW i przechodzi ulicami Dąbrowskiego i Starowiejską
13.45 – I inscenizacja “Pokłon Trzech Króli Herodowi” – uczniowie SLO
14.15 – II inscenizacja “Walka Dobra ze Złem” – uczniowie I LO
14.30 – finał na placu przy pomniku Bł. Jana Pawła II
– złożenie darów Świętej Rodzinie, występ dzieci ze Szkoły Świętej Rodziny, występy chórów, konkurs kolęd dla dzieci, wspólne kolędowanie, gastronomia.